2025. január 10., péntek

LOUIS BRAILLE - 200!

"Egy vak ember életében, így az enyémben is a Braille írás olvasás többet jelent, mint azt pár szóval el lehetne mondani. Jelenti a tudást, az információszerzés, az olvasás örömét, a tanulás lehetőségét, azt, hogy elmondhatjuk magunkról, írunk, olvasunk." –vallja Dr. Nagy Sándor, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöke. 


Louis Braille (1809-1852) francia kántor-tanító, aki 3 éves korában egy súlyos baleset következtében látását veszítette, 1825-ben alkotta meg a ma is használatos Braille-írás rendszerét, melyet 1878-ban fogadtak el a vakok hivatalos írásrendszereként.      Az ujjal érzékelhető pontírás már korábban sem volt ismeretlen, azt katonai célokra használták  elsősorban a sötétben történő hatékony kommunikáció céljából – Braille ezt fejlesztette tovább.

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége és tagegyesületei 2025-ben szeretnék méltóképpen megünnepelni a Braille-írás 200. évfordulóját, így mind a Szövetség, mind  valamennyi tagegyesületének  programjai között lesz legalább egy, a vakok által használt írásrendszerrel kapcsolatos program. Köztük a nyár elején megrendezésre kerülő, a Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesülete által életre hívott Braille-maraton vagy a Braille-olvasás Verseny.  A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége e programsorozat felvezetőjeként január 7-én konferenciával indította a jubileumi évet,  „Hat pontról hat pontban” címmel. A konferencián részt vett – többek között- dr. Török Emese, a miniszterelnök főtanácsadójának munkatársa, dr. Kósa Ádám, a Belügyminisztérium Fogyatékosságügyi Államtitkára, dr. Nagy Sándor, az MVGYOSZ elnöke, dr. Nagyné Berke Mónika, az MVGYOSZ szolgáltatásvezetője, Somorjai Ágnes, a    Vakok Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménye, Óvodája, Általános Iskolája, Szakiskolája, Készségfejlesztő Iskolája, Fejlesztő Nevelés-Oktatást Végző Iskolája, Kollégiuma és Gyermekotthona  igazgatója, dr. Gombás Judit egyetemi docens, az MVGYOSZ munkatársa, Berta Edina, az MVGYOSZBraille-kotta átíró szerkesztője és a Vakok és Gyengénlátók HerminaEgyesületének alelnöke, valamint Királyhidi Dorka, a Siketvakok Országos Egyesületének elnöke.

A konferencia valamennyi  előadója  egyetértett abban, hogy a Braille-írás annak ellenére mind a mai napig nagyon fontos, hogy ma  már a legtöbb  látássérült ember könnyedén és akadálymentesen használhatja az informatikai eszközöket. 

"A Braille-írás nem csak a szöveges tartalmak irodalmi művek, tananyagok. Újságok vak emberek számára történő hozzáférhetővé tételére alkalmas, hanem matematikai és kémiai képletek rögzítésére és értelmezésére is." – Emelte ki dr.  Kósa Ádám, a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára.  „Braille munkássága az  első Lépése volt annak az összetett folyamatnak. Amelyet ma az egyenlő esélyű hozzáférés biztosításának nevezünk." – tette hozzá.  

A különböző agyi képalkotó eljárásoknak köszönhetően bebizonyosodott, hogy a Braille írás olvasása aktiválja  az agy azon területeit, melyek egyébként a látás hiánya miatt elsorvadnának – emelte ki dr. Gombás Judit egyetemi docens, aki a Braille-írás oktatásának fontosságáról beszélt.    Kiemelte, hogy minél többen használjuk, és szólalunk fel annak érdekében, hogy miben tud segíteni nekünk, annál jobban tudjuk terjeszteni a Braille-írás és -olvasás kultúráját.

A Braille-írás oktatásának fontos szerepe van a vak gyermekek fejlődésében: "Az intézményünkben kiemelt figyelmet fordítunk a Braille-írás oktatására, hiszen ez az egyik legfontosabb eszköz, amellyel a gyermekek önállóvá válhatnak. Nem csak a tudás megszerzését teszi lehetővé, hanem fejleszti a finommotorikus képességeket és a térbeli tájékozódást is." - erről már Somorjai Ágnes, a vakok óvodájának és iskolájának igazgatója beszélt. Szerinte a Braille-írás kulcsfontosságú a vak gyermekek fejlődésében. Azt is kiemelte, hogy  a  Braille-írás segítségével a vak gyermekek már kis koruktól kezdve játékos formában megismerkedhetnek a betűkkel, a szavakkal és a mondatokkal. Ezáltal fejlesztik a nyelvtudatosságukat és elősegítik a beszédfejlődésüket.

Berta Edina – egyebek között – a Braille-írásnak a siketvak emberek életében játszott fontos szerepéről is beszélt.  Különleges jelentőséggel bír, hiszen ez az egyetlen közvetlen csatorna a külvilággal való kapcsolattartásra. Segítségével a siketvakok önállóan olvashatnak, írhatnak és kommunikálhatnak.  A Braille-írás és a digitális technológiák ötvözésével új lehetőségek nyílnak meg számukra. A Braille-kijelzős eszközök segítségével hozzáférhetnek a számítógépekhez, internethez és egyéb digitális tartalmakhoz. Berta Edina kiemelte még a látássérültek zeneioktatását, illetve a Braille-írás ebben játszott kulcsfontosságú szerepét is. Fontosnak tartja, hogy a hallás után történő zenetanulás mellett minél több klasszikus zenemű elérhető legyen Braille-kotta formájában is.

Királyhidi Dorka, a Siketvakok Országos Egyesületénekelnöke előadásában a Braille-írás és az esélyegyenlőség fontosságát emelte ki: "A Braille-írás hozzáférése alapvető emberi jog. Azáltal, hogy a vakok és a siketvakok megtanulhatják,  egyenlő esélyeket kapnak a tanulásra, a munkavállalásra és a társadalmi részvételre." - emelte ki. Arra is felhívta  a résztvevők figyelmét, hogy a  Braille-írásnak hosszú távon is van jövője.  A digitális technológiák fejlődésével új lehetőségek nyílnak annak továbbfejlesztésére és elterjesztésére.

A konferencia végén dr. Nagyné Berke Mónika, az MVGYOSZ szolgáltatásvezetője megnyitotta azt  - a Braille-írás és -olvasás eszközeit bemutató – kiállítást, mely a Szövetség  Hermina úti szolgáltatóközpontjában lesz látható egész  évben.

 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

LOUIS BRAILLE - 200!

"Egy vak ember életében, így az enyémben is a Braille írás olvasás többet jelent, mint azt pár szóval el lehetne mondani. Jelenti a tud...