A pécsi Janus Pannonius Gimnázium két, szeptembertől harmadik osztályos diákja, Hegedűs János és Kis-Bogdán Kolos fizika-szakkörön találkoztak azzal a problémával, hogy a hagyományos, higanyos mérőeszközök pontatlanok. Ennek kapcsán támadt az az ötletük, hogy készítenek egy digitális, saját wifi-kapcsolattal kommunikáló eszközt, amely akár egy egész osztálynyi diák, vagy épp a tanár okostelefonjára is képes kiküldeni a pontos mérési eredményeket, amelyekkel azután akár egy Excel-táblázatba illesztve végezhetnek további matematikai műveleteket, számításokat. Az eszközt iskolájuk névadója után Janus Meter-nek nevezték el. A fiatalemberek annyira környezettudatosan gondolkodnak,hogy a saját maguk által gyártott készülék dobozát Kolos 3D nyomtatójával, lebomló műanyagból készítették el.
(A képen a Vodafone Magyarország Alapítvány Junior Ösztöndíjának 2019-es átadója. Forrás: Google képtalálat "Janus Meter")
Fényes jövő áll előttük, ahogy a Janus Meter előtt is, hiszen ezzel a készülékkel többféle fizikai- kémiai méréseket végezhetnek, sőt, tervezik a készülék bővítését is további mérési lehetőségekkel, mint pl. a légszennyezettség mérési lehetősége. Így akár az egészségügyben is hasznát vehetik majd e műszernek.
Okos- és környezettudatos eszközükkel pályáztak a Vodafone Magyarország Alapítvány idei Junior Ösztöndíjára, melyet el is nyertek. Az elnyert összeget egymás között elosztva további fejlesztésekre és egy újabb 3D nyomtató beszerzésére kívánják fordítani.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése